KOBIETY I MĘŻCZYŹNI INACZEJ REAGUJĄ NA STRESS

U kobiet białko receptorowe związane z reakcją na stres ma większy wpływ na przebieg procesów metabolicznych w organizmie niż u mężczyzn – zawiadamia czasopismo „Cell Metabolism”.

Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna (Izrael) ustalili, że białko receptorowe CRFR1, wydzielane w rejonie podwzgórza na skutek odczuwanego stresu, odgrywa ważną rolę w regulacji apetytu, poziomu glukozy i wydatku energetycznego. Jego zablokowanie prowadzi u kobiet – ale nie u mężczyzn – do zakłócenia podstawowych funkcji metabolicznych, które są niezbędne do utrzymania ciepłoty ciała i zachowania prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Badacze przyjrzeli się neuronom występującym w obrębie podwzgórza w mózgach myszy. Zaobserwowali, że pod wpływem stresu białko receptorowe CRFR1 uaktywnia się i wycisza komórki w części podwzgórza odpowiedzialnej za wzrost apetytu i ograniczenie wydatku energetycznego.

„Byliśmy nieco zaskoczeni, bo przypuszczaliśmy, że białko będzie aktywne w rejonie komórek, które hamują głód” – mówi współautorka badania dr Yael Kuperman.

Następnie naukowcy postanowili sprawdzić, co się stanie, jeśli zablokują ekspresję białka CRFR1.

Okazało się, że zwierzęta pozbawione białka receptorowego CRFR1 początkowo funkcjonowały normalnie. Jednak po wystawieniu na działanie stresu – w postaci zimna lub głodu – u samic myszy pojawiły się poważne nieprawidłowości metaboliczne.

Podczas gdy samce gryzoni w chłodnym otoczeniu potrafiły samodzielnie się ogrzać (dzięki wykorzystaniu tzw. brązowego tłuszczu), samice nie były w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała jeszcze na długo po ustąpieniu stresora.

Sytuacja wyglądała podobnie, gdy zabrakło pożywienia. Samce myszy, pomimo braku dostępu do jedzenia, utrzymywały prawidłowy poziom glukozy we krwi, dzięki wzmożonej pracy wątroby. Tymczasem u samic poziom glukozy drastycznie spadał.

Niektóre firmy farmaceutyczne pracują już nad lekami blokującymi ekspresję białka CRFR1. Autorzy niniejszego badania (DOI: 10.1016/j.cmet.2016.04.017) obawiają się jednak, że tego typu medykamenty mogą wywoływać, szczególnie u kobiet, poważne skutki uboczne.

Źródło:
Internet

Share

Leave a Reply

Rekomendacja
Dołącz w Google+
ASGARD AGENCJA SEM
Archiwum bloga
Updated by ASGARD: