Szybki spacer i gry logiczne utrzymają mózg w dobrej kondycji

Wraz z wiekiem obniża się poziom sprawności intelektualnej człowieka. Aby zapewnić mózgowi dobrą kondycję należy zmuszać go pracy intelektualnej oraz zafundować ciału solidny wysiłek fizyczny.

Nowe, trudne intelektualne zadania, porządny wysiłek fizyczny oraz umiar w jedzeniu pomogą nam utrzymać mózg w dobrej kondycji przez długie lata – przypomina specjalistka przed rozpoczynającym się 12 marca Światowym Tygodniem Mózgu.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce PAP, z badań w psychologii poznawczej wynika, że między 50. a 60. rokiem życia następuje znaczne pogorszenie działania funkcji poznawczych.

- Spada nasz poziom uwagi, a procesy myślenia zwalniają. Wyjątkiem jest tu zasób słownictwa, który wydaje się być odporny na działanie czasu – mówi Anna Maria Wieczorek, doktorantka z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

Zmiany te powodowane są m.in. przez fakt, że komórki mózgu na starość zmniejszają się.

- Ciała komórek nerwowych kurczą się, a dendryty – wypustki łączące komórki – stają się krótsze i cieńsze, w związku z tym gorzej przesyłają sobie informacje – wyjaśnia ekspert.

Na starość w mózgu zmniejsza się też liczba receptorów np. dopaminy. Jej funkcjonowanie jest związanie z zachowaniem uwagi i procesami myślenia. W związku z tym, że jest jej mniej, te procesy też przebiegają gorzej.

Jak wskazuje Anna Maria Wieczorek, proces starzenia się mózgu jest naturalnym etapem życia. Tylko, że niektórzy do setki są sprawni umysłowo, a inni już po sześćdziesiątce czują poważne skutki działania czasu.

Choć duży wpływ na skłonność do zachorowania na chorobę Alzheimera czy Parkinsona mają czynniki genetyczne, to ogromne znaczenie dla tego, jak nasz mózg będzie funkcjonował na starość, ma również prowadzony tryb życia. Ogromne znaczenie ma m.in. aktywność fizyczna.

Źródło:

http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Ekspert-szybki-spacer-i-gry-logiczne-utrzymaja-mozg-w-dobrej-kondycji,117717,10.html

Share

Leave a Reply

Rekomendacja
Dołącz w Google+
ASGARD AGENCJA SEM
Archiwum bloga
Updated by ASGARD: