Prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów

Czasy „dentystów – sadystów”, już dawno odeszły w zapomnienie. Rynek oferuje wachlarz środków, profilaktyka higieny jamy ustnej jest powszechnie rozpowszechniona a i tak 9% Polaków nie dba o zęby.

Dbamy o zęby byle jak, bo zamiast skupić się na szczotkowaniu, robimy obiad, piszemy SMS-y. W efekcie 9 procent Polaków poświęca na higienę jamy ustnej, zamiast zalecane minimum 3 minuty, mniej niż minutę – wynika z badań przeprowadzonych na 40 tysiącach Polaków przez portal Dentysta.eu. To o tyle niepokojące, że 3 lata temu 33 procent Polaków myło zęby przez 3 minuty, a obecnie jedynie 25 procent.

Najbardziej alarmujący jest jednak fakt, że aż 3,8 mln Polaków nie myje w ogóle zębów. Natomiast 42 procent Polaków czyści zęby nieprecyzyjnie, bo podczas tej czynności np. czyta gazetę albo po prostu chodzi po mieszkaniu ze szczoteczką w ustach – wynika z sondy Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.

„Zęby myjemy najczęściej rano i koniec. Niecała minuta byle jakiego mycia, z jednoczesnym pisaniem SMS-a, nie usunie groźnych bakterii z jamy ustnej, nie wyczyści przerw między zębami i nie zlikwiduje nalotu na języku. I chociaż nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, bo zęby przecież umyliśmy, bakterie dalej pozostaną, tak samo jak płytka nazębna i ryzyko zapalenia przyzębia” – alarmuje lek. stom. Wojciecha Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.

Zdaniem dr Fąferko problemem jest brak edukacji: „Mamy dziś największy wybór past, płynów, szczoteczek, irygatorów i specjalnych pasków, ale nikt nie uczy tego używać. W szkołach brakuje edukacji w tym zakresie, a więc jesteśmy przekonani o tym, że rewelacyjna pasta i szczoteczka z reklamy, załatwi za nas problem higieny. Problem w tym, że często mniej istotne jest to, czym myjemy zęby, ale jak to robimy, jak długo i jak często”. Efekt? Na próchnicę cierpi aż 99 proc. dorosłych Polaków.

Pocieszający jest fakt, że zaczęliśmy chodzić do dentysty, ale nadal za rzadko, bo zwykle tylko raz do roku – tak deklaruje 25 proc.

„O dentyście wciąż przypominamy sobie w sytuacjach podbramkowych, kiedy zniszczony próchnicą ząb nas boli lub kiedy ułamie się w widocznym miejscu. Wciąż szerokim łukiem omijamy wizyty kontrolne, chociaż i tutaj sytuacja nieco się poprawia. W Polsce pojawiła się natomiast grupa, która regularnie odwiedza dentystę, nie tylko po to, żeby się leczyć, ale żeby poprawić estetykę uśmiechu” – mówi dr Fąferko.

Źródło:

http://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/341467,prawie-4-miliony-polakow-nie-myje-zebow.html

Share

Leave a Reply

Rekomendacja
Dołącz w Google+
ASGARD AGENCJA SEM
Archiwum bloga
Updated by ASGARD: