Ważne: Zlikwidują becikowe i ulgę na dzieci?

Ważne informacje dotyczące becikowego. Planujesz zostać mama lub jesteś już w ciąży? Przeczytaj koniecznie!

Minister finansów Jacek Rostocki przekonuje, że becikowe i ulgę na dzieci można zlikwidować, bowiem nie spełniają swojego zadania.

– Problem i z becikowym, i z ulgą prorodzinną jest taki, że ani jeden mechanizm, ani drugi nie działa specjalnie na zwiększenie dzietności – tłumaczył na antenie RMF FM. I dodał, że może sobie wyobrazić rekonstrukcję ulgi prorodzinnej, tak by premiowane były trzecie i dalsze dzieci w rodzinie.

Dziś ulga prorodzinna obejmuje wszystkie dzieci osób rozliczających się wedle skali podatkowej. Na każde dziecko mogą odpisać od podatku 1112,04 zł. Przy dwójce dzieci limit rośnie do 2224,08 zł, przy trójce do 3336,12 zł. Tyle pieniędzy dodatkowo zostaje w kieszeni rodzicom korzystającym z pełnej ulgi. W rozliczeniu podatkowym za 2009 r. ulga objęła prawie 6,3 mln dzieci. Podatnicy zaoszczędzili dzięki niej przeszło 5,6 mld zł. Można powiedzieć, że o tyle ulga uszczupliła wpływy budżetowe z podatku od dochodów osobistych.

Przeciwnicy ulgi przekonują, że jest kosztowna, a pomoc dostają wszyscy podatnicy, także ci z najwyższymi dochodami. Podobnie jest z becikowym. Na każde dziecko wypłacane jest jednorazowo po tysiąc złotych. Budżet kosztuje to blisko 400 mln zł rocznie. Przy mocnym cięciu becikowego i ulgi na dzieci budżet mógłby więc liczyć na kilka miliardów złotych dodatkowych dochodów. To dużo w sytuacji, gdy rząd dramatycznie szuka oszczędności.

Share

Leave a Reply

Rekomendacja
Dołącz w Google+
ASGARD AGENCJA SEM
Archiwum bloga
Updated by ASGARD: