BECIKOWE – MPiPS przypomina: od nowego roku becikowe tylko dla mam, którymi w ciąży opiekował się lekarz

Ważne informacje dotyczące becikowego. Planujesz zostać mama lub jesteś już w ciąży? Przeczytaj koniecznie!

Od przyszłego roku, żeby otrzymać tzw. becikowe, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza – przypomina Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Z początkiem przyszłego roku wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady wypłacania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Wypłata tych świadczeń ponownie będzie uzależniona od przedstawienia zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Wzór zaświadczenia określony jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Przepis, zgodnie z którym, aby otrzymać becikowe, kobieta musiała przedstawiać zaświadczenie, że co najmniej od 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką ginekologa, nie jest nowy. Został wprowadzony pod koniec 2009 roku, jednak spotkał się z licznymi protestami.

Resort zdrowia podkreślał, że w opinii ekspertów okres do 10. tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do siódmego tygodnia powstaje większość narządów i tkanek. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u ginekologa pozwalają na szybkie podjęcie działań profilaktycznych bądź leczniczych w przypadkach występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnym okresie ciąży.

Protestujący argumentowali m.in., że w niektórych regionach Polski na wizytę u ginekologa długo się czeka, organizacje kobiece przekonywały, że nie zawsze kobieta wie o tym, że jest w ciąży już w 10. tygodniu.

MPiPS w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiło więc zawiesić kwestionowany wymóg do końca 2011 roku. Okres ten miał być wykorzystany na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o tym, jak ważne jest przeprowadzanie badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąży.

W marcu zeszłego roku znowelizowano ustawę dotyczącą wypłacania „becikowego”, w myśl której do końca tego roku, aby otrzymać świadczenia, wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży. Ustawę autorstwa LPR, wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 roku. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu

Share

Leave a Reply

Rekomendacja
Dołącz w Google+
ASGARD AGENCJA SEM
Archiwum bloga
Updated by ASGARD: